Merzifon Gençlik Muhalefeti
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merzifon Gençlik Muhalefeti

DEMOKRATİK LİSE MÜCADELESİNDE GENÇ DÜŞ'TEN LİSELİ GENÇLİK MUHALEFETİ'NE

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Merzifon Gençlik Muhalefeti Yök Bildirisi

YazarMesaj
Destan

Destan

Merzifon Gençlik Muhalefeti Yök Bildirisi Empty
MesajKonu: Merzifon Gençlik Muhalefeti Yök Bildirisi   Merzifon Gençlik Muhalefeti Yök Bildirisi Icon_minitime7th Şubat 2009, 22:05

YÖK DEFOL ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR!

YÖK; 12 eylül askeri darbesinin ürünü olarak 1981 yılında 2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu ile ortaya çıktı.12 Eylül darbesinin imalatı olan bu kanun amacı; üniversitelerin merkezi bir kurul tarafından kontrol edilmesini, darbenin toplumun bütün alanlarına nüfuz etmesini, bu kapsamda üniversite gençliğinin düzenin uysal çocukları olarak hizaya getirilmesiydi.Diğer bir amacı ise bu kanunun öngördüğü YÖK adlı kurul öğrencileri bir yandan “düzene sokarken”, bir yandan da üniversiteleri sermayenin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirmekti. Toplum için bilgi üretmekle yükümlü üniversiteler, bilimsel üretimin pazarlandığı, eğitim hakkının satılığa çıkarıldığı ticarethaneler haline geliyor.Sermayedarlar ve darbeciler tarafından YÖK marifetiyle devreye sokulan plan tıkır tıkır işliyor: önce har(a)çlarla öğrenci soyup soğana çevriliyor, ardından verilen öğrenim kredileri faiziyle geri alınıyor. Özelleştirmeler eliyle ulaşım, barınma, beslenme sorunları çözülemez hale gelirken, öğrenciler bir bunalımdan diğerine sürüklenip duruyor. YÖK’ün kuruluş nedeni bir yandan bu planları uygulamakken diğer yandan da 1960-80 arasında oluşan anti-emperyalizmin, kapitalist sömürüye karşı mücadelenin üniversitelerden diğer alanlara yayıldığı, toplumsal muhalefetin bütünlüklü bir şekilde yükseldiği bir dönemden sonra darbeyle ezilen bu hareketin tekrardan üniversitelerde filizlenmesini engellemekti.Yüksek Öğretim Kanunu “1960-80 arasında ortaya çıkan siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlar, yükseköğretimdeki kötüye gidişi daha da artırmıştır” (YÖK bu gidişatı düzeltecek) diyor. ‘’Kötüye gidiş’’ derken aslında üniversitenin gerçek sahiplerinin üniversitede söz hakkı istemesini; eşit, parasız, bilimsel bir eğitim talebinin; özerk, demokratik bir üniversite özleminin; ilerici, aydın, bağımsız bir ülke isyanının üniversitelerden yükseliyor oluşunu kastediyor. YÖK’ün kuruluş tarihi olan 6 Kasım bu anlamıyla bizler için bir kırılma noktasıdır. 12 Eylül karanlığının üniversitelerimize serptiği ölü toprağını dağıtmak; okullarımızı-ülkemizi-geleceğimizi AKP’ye teslim etmeyeceğimizi haykırmak için bu sene de meydanlarda olacağız. Bu çağrı hepimizin; gün karanlığa karşı yürüme günüdür! Emperyalizmin, gericiliğin, faşizmin YÖK’ünü kazıyacağız!

-EĞİTİMİN GİDERLERİNİN DEVLET TARAFINDAN
KARŞILANMASINI,
-TOPLUM İÇİN BİLGİ ÜRETEN ÜNİVERSİTE
-YÖK KALDIRILSIN , ÖZERK-DEMOKRATİK ÜNİVERSİTE,
-ÜNİVERSİTEDE SÖZ, YETKİ, KARAR HAKKI,
-BİLİMSEL- KATILIMCI EĞİTİM,
-DEVLET YURTLARININ PARASIZ OLMASINI VE SAĞLIKLI KOŞULLARA KAVUŞTURULMASINI, İSTİYORUZ!

EMPERYALİZMİN, GERİCİLİĞİN,12 EYLÜL’ün, FAŞİZMİN YÖK’ün KAZIYACAĞIZ!

Merzifon Gençlik Muhalefeti Yök Bildirisi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-