Merzifon Gençlik Muhalefeti
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Merzifon Gençlik Muhalefeti

DEMOKRATİK LİSE MÜCADELESİNDE GENÇ DÜŞ'TEN LİSELİ GENÇLİK MUHALEFETİ'NE

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Parası olmayan okuyamayacak mı ?

YazarMesaj
Destan

Destan

Parası olmayan okuyamayacak mı ? Empty
MesajKonu: Parası olmayan okuyamayacak mı ?   Parası olmayan okuyamayacak mı ? Icon_minitime7th Şubat 2009, 21:02

Bu sistemin eşitsizliği birkez daha ortaya çıkmaktadır.
İlköğretimi okuyan çocuklar SBS adı altında bir sınava girmektedirler.Bu sınavda ise Türkçe, matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler ile yabancı dil testler sorulmaktadır.Hiç uzağımıza gitmemize gerek yok istanbuldaki varoş mahallelere gidelim.Okullarda öğretmen yok.Okullarda dil eğitimine , fen öğretmenleri giriyor.Peki bu çocuklar sınava - olarak başlıyorlar.Onu geçelim düzgün derslerini görecek laboratuarları bile yok bunları kolejlerde okuyan , düzgün okullarda okuyan çocuklarla nasıl bir tutabilirsiniz ! Uzaklara gidelim doğuya uzanalım.Okuyacak okulları olmayan çocuklarımız var.Sınıfın ortasında derme çatma bir kömür sobasında tezek yakarak , küçücük kalemler tutarak ders yapmaya çalışan bu çocuklar ! Nasıl eşit tutabilirsiniz ! Aynı kulvarda koşarken kendilerinden daha üstün koşullarda yaşamlarını sürdüren öğrencileri nasıl yakalayabilirler(!)

Geldik ÖSS ( Ölürsem sebebi sensin ) Sınavına.
Çoğumuzun ailesi işçidir,memurdur. Dört kişilik bir ailenin parası dersaneye yetmemektedir.Kimisi Lise 2 , Kimisi 3 yada 4'te dershaneye başlar.İşçi , Memur ailesi çocuğuna özel ders verdirebilirmi? Etüt merkezlerine yolluyabilirmi?Paramız yoksa okuyamayacak mıyız(!) Bizi 3 sene boyunca belki de 4...Tost yiyen , test çözen , apolitik gençler yapmak istiyorlar !
Darbe koruyucusu , öğrenci hayatının belalısı , sermaye bekçisi , neo-liberal politika ayağı YÖK başkanı özcan şöyle söylüyordu bir öğrenciye;
Bir öğrencinin “Hocam herkes üniversite mezunu olmalı mı? Herkesin üniversite okuması gerekir mi?” sorusu üzerine Özcan, “Herkes üniversite okumamalı. Ara eleman ihtiyacı için öğrencilerin bir bölümü meslek yüksek okullarına yönlendirilmeli” yanıtını verdi.
“Liseyi bitiren her öğrenci üniversiteye gitmek istiyor. Neden herkes üniversiteye yöneliyor? Çünkü, üniversiteler bedava... Bu, dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir. Aslında üniversite eğitiminin paralı olması gerekiyor. Üniversiteler paralı olursa, isteyen öğrenciye 8-10 bin YTL kredi sağlanabilir. Üniversiteleri paralı yaparsak, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) sistemi uygulayabiliriz.
Öğrenci okulunu bitirip işe başladıktan sonra bu krediyi, taksitler halinde geri ödeyecek. Tıpkı, şu anda uygulanan öğrenim kredisinde olduğu gibi. Bu sayede, üniversitelere de ciddi bir kaynak sağlanmış olacak ve üniversiteler kendi ayakları üzerinde durabilecek. Böyle bir üniversitede okumak istemez misiniz?”
Paralı sistemin, ÖSS kapısındaki yığılmaları da engelleyebileceğini ifade eden Özcan, herkesin üniversiteye gitmek durumunda olmadığını da hatırlatarak, “İdeal olan sadece belli sayıda insanı üniversiteye taşımaktır. Üniversiteye gitmeyen diğer öğrenciler, yüksek teknik okullara ve meslek yüksekokullarına yönlendirilebilir. Böylece hem Türkiye’nin ara elemana ihtiyacı karşılanmış olur hem de istihdam sorunu çözülür” dedi

Söylemiştik ya ”Parası olmayan okuyamayacak mı” diye !
İşte biz haklıyız.Neo-Liberal politikalarını ortaya çıkardık... Açık açık söylüyorlar. Bu amaç üniversiteleri , üniversitelileri emperyalizme , AKP politikalarına bağlamaktan başka bir şey değildir.Üniversitelerde Amerikan burjuva eğitim modeline hep beraber karşı duralım !

Çoğumuz okulumuza kayıt olurken para vermişizdir.Evet para vermişizdir.Kayıt parası almak aslında yasalara göre yasaktır fakat okullarımız okul aile birliğine bağış adı altında yada direkt para alıyorlar..
Eğitimle ilgili olarak yasalar ve uluslararası yasalara ve sözleşmeler ise şöyle diyor:

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre: "Taraf Devletler... İlköğretimi herkes için zorunlu ve parasız hale getirirler." (madde 28)
Anayasa'nın ilgili hükmüne göre: "İlköğretim kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır." (madde 42)
İlköğretim ve Eğitim Kanunu'na göre: "İlköğretim, ilköğretim kurumlarında verilir. Öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için mecburi, Devlet okullarında parasızdır." (madde 2)
Peki şunu düşünüyorlarmı? Bu halk , bu insanlar işçi , işsiz , memur..Fakir mahallelerde insanlar hayatlarını zor geçindirirken , okula kayıt olurken 50 ytl ile 10 bin ytl arası arasında para alıyorlar.Bu ülkede parası olmayan okuyamacakmı ! Peki bir soru daha soralım.Biz okula , okumak içinmi geliyoruz yoksa para vermek için mi? Bu ülkede insanlar asgari ücretle yaşamlarını sürdürüyorlar !
Kayıt paraları alıyorsunuz!Okula hersene top , forma parası alıyorsunuz !Okul aile birliğine 1.Dönem 2.Dönem para alıyorsunuz !Karneyi alırken , karne parası alıyorsunuz !
Peki biz yaşamlarımızı nasıl sürdürelim tekrar soralım paramız yoksa okuyamacakmıyız?

Evet şimdi başlarlar.. " Veliler okula para vermesse , Silgi , Temizlik Vs. nasıl yapılacak " diye söylenirler.Bunu halktan alamassınız ! Bunu devletten talep edeceksiniz.Bunu bu AKP tayfasından alacaksınız.Deniz feneri gibi okula verdiğimiz paralar , Müdürün odasına klima , öğretmenler odasına daha iyi koltuk daha iyi dolap olarak mı gidiyor?
Kimi duyarlı öğrenciler birlik olup, kayıt paralarının geri alınması için çalıştılar çabaladılar peki ne oldu. Bu diktatör yönetim ! Okul paralarının geri alınması için çalışan öğrencilere soruşturma açtılar.Peki ne yaptık ses olduk okul önünde yürüdük ve biz kazandık ! soruşturma açamadılar.Biz ses olduk.. Biz liseliler olarak haykırıyoruz! Öğrencilerin hakları var ! Eğitim hakkımız elimizden alınamaz.
“ Parası olan okuyacak , Parası olmayan okuyamayacak “ Sistemin eşitsizliği tekrar ortaya çıktı !
Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak istiyoruz.İTAAT ETMİYORUZ , GELECEĞİMİZİ İSTİYORUZ.

Parası olmayan okuyamayacak mı ?
1 sayfadaki 1 sayfası